Асеновата крепост |
Асеновата крепост се намира на 2 километра южно от Асеновград, по пътя към Бачковския манастир и Смолян. Според археологически данни крепостта датира от втората половина на 9 век. Предназначението й е отбраната на беломорския проход.
Крепостни стени |
Първите писмени сведения за нея дава Уставът на Бачковския манастир. Основателят на манастира Григорий Бакуриани богато дарява манастира с имоти, които описва в устава. Един от тези имоти е крепостта Петрич. За нея се съобщава в третия кръстоносен поход, а така също и по време на четвъртия кръстоносен поход, когато в нея е обсаден рицаря Рение дьо Три. Тук е пленен с измама и изчезва завинаги злополучния болярин Иванко - убиецът на цар Асен.
След битката при Клокотница 1230 година, крепостта преминава в пределите на българската държава. Иван Асен II възстановява и укрепва крепостта, като увековечава това събитие с надпис.
Надписът гласи: " В година 6739 (1231), индиктион 4, от Бога въздигнатий цар Асен на българи, гърци и на други народи, постави Алекси севаста и изгради този град." От надписа се вижда освен годината на възстановяването - 1231, името и титлата на феодала, поставен за управител на крепостта - Алексий, с титлата "севаст".
В края на 14 век крепостта споделя съдбата на България в пределите на Османската империя. За последен път Константин костенечки споменава нейното име през 1410 година, когато един от синовете на султан Баязид се укрива в крепостта в борбата за власт срещу своя брат.
Древното укрепено селище Петрич, сега Асенова крепост, макар и в руини, днес е добре проучено. Зидовете и другите крепостни съоръжения са частично реставрирани, консервирани и адаптирани. Единствената добре запазена сграда тук е църквата "Света Богородица Петричка".
Тясна пътека към крепостта |
Следват стълби, по които ще слезете и малко след това ще видите църквата на крепостта "Света Богородица Петричка"
Стълбите към крепостта |
Църквата "Света Богородица Петричка" |
Разглеждаме църквата. За да стигнем до вътрешността й, трябва да се изкачим по тези високи стълби...
Поглед към най-високата част на крепостта от църквата:
Изкачване по стълбите...
Поглед към Асеновград...
Асеновград от крепостта |
Още по високо....
Поглед през бойниците на крепостта
No comments:
Post a Comment