Ден на Съединението между Княжество България и Източна Румелия
Снимка: Съединението, Община Севлиево |
Съединението на България е обединение на Княжество България и Източна Румелия през есента на 1885. То е инициирано от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК).
Съединението се извършва след бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на 6 септември (18 септември по нов стил) 1885, подкрепен от българския княз Александър I.
През нощта срещу 6 септември военни части, кито са командвани от Данаил Николаев, установяват контрол над Пловдив и свалят правителството и главния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич.
Честит празник на Съединението, Българи!!!
Официален празник, честващ съединението на Княжество България с Източна Румелия.
След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Останалото под османска власт, българско
население се стреми към обединяване с освободените българи. Така, през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с месното население се учредяват и комитетите – “Съединение”.
След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Останалото под османска власт, българско
население се стреми към обединяване с освободените българи. Така, през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с месното население се учредяват и комитетите – “Съединение”.
През февруари 1885 г. начело на БТРЦК застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг. Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той (в качеството си на лоялен васал на Османската империя) окаже да признае актът на съединението, въпреки силната народна воля начинанието губи смисъл и било обречено на неуспех. Според някой, от българските историци, пред българския княз не е имало дилема, тъй като той чисто политически не е могъл да откаже да признае съединението, защото това автоматично означавало да бъде свален от престола. Но, независимо какви са били историческите условия и неговите лични подбуди, мъжеството му да подкрепи присъединяването на Източна Румелия е важна гаранция за успеха на делото.
Снимка: perniktoday.net |
На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия – Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.
Два дни по-късно Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Князът лично пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България д-р Странски.
След продължителна дипломатическа борба на Цариградската посланическа конференция (1885-1886) съединението получава признание с подписването през 1886 г. на Българо-турска спогодба.
Тържествено отбелязване на празника ще има в цялата страна. Старопрестолната столица Велико Търново ще посрещне гостите с излъчване на спектакъла “Звук и светлина”.
Часът е 21:00. Спектакълът ще може да се наблюдава безплатно от площада пред Царевец. ЧАСЪТ НА ИЗЛЪЧВАНЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ПРОМЕНЕН ДОПЪЛНИТЕЛНО СЪОБРАЗНО ПРАЗНИЧНАТА ПРОГРАМА!
За да наблюдавате спектакъла “Царевград Търнов – звук и светлина” е необходимо да направите справка за предстояща дата, на която спектакълът ще бъде излъчван. Сред обявените дати има два вида спектакли – безплатни излъчвания и такива с билети.
В дните, за които е обявено безплатно излъчване можете да наблюдавате спектакъла от подножието на крепостта Царевец, като заемете място на площад „Цар Асен I“. При безплатни излъчвания на шоуто осветлението на площада се изгася, а движението на автомобили в повечето случаи се отклонява по-обходни маршрути.
Снимка: Е-здраве и култура |
Когато е обявена дата за излъчване с билети е необходимо да закупите билет през системата на сайта. Вашите билети важат за панорамната тераса (известна още като VIP площадка) за наблюдение на спектакъла, която се намира на ул. „Никола Пиколо“ №6 във Велико Търново, зад катедрален храм Рождество Пресв. Богородица”. Залата е остъклена и климатизирана, и има най-добрата гледка към хълма “Царевец”, така че зрителите да наблюдават удобно спектакъла при всякакви метеорологични условия.
По време на платените излъчвания звук на площада няма, а той се чува само на панорамната тераса. Понякога е възможно да виждате и налични билети за продажба при обявени безплатни излъчвания. Това са случаи, в които спектакълът ще може да се наблюдава безплатно от площада пред Царевец, но за желаещите има възможност да гледат от VIP площадката срещу заплащане.
Текст: Деница Петрова, Родолюбие-Гурково.инфо и Е-здраве и култура
No comments:
Post a Comment