Тракийски храм "Четиньова могила", Старосел |
В края на лятото през 2013 година посетихме района на село Старосел с неговите храмове. Храмът – светилище "Четиньова могила" е разположен в подножието на южните склонове на Същинска Средна гора, на около 4 километра от село Старосел. Храмът е открит през 2000 година и тогава започват археологическите разкопки и проучвания от екип под ръководството на д-р Георги Китов. Скоро се установява, че в могилата е зарито древно тракийско светилище с невиждани размери и уникална архитектура. Екипът от археолози разкрива, че храмът е изграден по уникален начин. В храма се влиза от централно стълбище.
Тракийски храм "Четиньова могила", каменно стълбище |
След като се изкачите по стълбите попадате в предверието, в което днес са разположени материали и снимки от храма и околността. В района са разкрити много подобни могили, гробници и своеобразни светилища. Може да се запознаете с традицията на погребването, с видовете жертвоприношения, разкопките и историята на различните могили и светилища в района.
Поглеждаме навътре към могилата. Храмът е изграден от две помещения, предверие с правоъгълна форма и централна камера – кръгло помещение с диаметър 5,3 м. Особено впечатление прави прецизната обработка на каменните блокове на входа на светилището. В двете камери се влиза през две каменни врати. Следите оставени по каменния под при отваряне и затваряне, говорят че тези врати са ползвани дълъг период от време.
Входна врата към правоъгълното помещение |
Орнаменти на входа |
Следите оставени от движението на вратите |
Фрагмент от каменна врата |
"Помещенията са били ползвани, в тях са влизали и излизали хора т. е. първоначално това е било храм – светилище. По късно храмът е превърнат в гробница-хероон. Археолозите изказват предположение, че там е бил погребан тракийския цар Ситалк (могъщ тракийски владетел). При погребението, според тракийските ритуали вратите се разчупват на пода, а входът на гробницата се зазижда с каменни блокове. В това състояние археологът Г. Китов намира входните врати на храма – гробница. Той датира храма V – IV в. пр. Хр. Невъзможно е да се определи, колко време е използван като храм и кога е превърнат в гробница."(изт. balkanmysteries.com)
Орнаменти над входната врата за кръглото помещение |
Кръгло помещение в храмът "Четиньова могила", запазени колони |
Излизаме от храма и тръгваме покрай каменен зид – ограда (крепида), която заобикаля изцяло могилата. Основата на могилата е във форма на правилна окръжност, обиколката й е 240 м.
Поглед към околността от стълбището на храма.
Крепидата е с височина от 1 до 3 метра. По изчисления на археолозите броят на каменните блокове използвани в зида е 4000 – 5000. Диаметърът на основата на могилата е около 40 м. Височината на могилата е над 20 м. Описващ абсолютен кръг, символ на бога-слънце, почитан от траките. Зидът е пресечен от парадното стълбище, ориентирано точно на юг, където е и входа на храма.
Каменен зид, крепида, "Четиньова могила", Старосел |
"Точно по диагонал на входа, от северната страна, стигаме до Тракийската винарна датирана отново 4-5 век пр. Хр. Под навеса се намира винарна вана, дълга 5 метра и гладко измазана с водоустойчив хоросан. Побирала е над 6 тона вино. В нея е открита утайка, която е изследвана и доказана, че е от вино. Във винарната са открити още и натрошени керамични съдове и метално сито, през което са прецеждали виното." (изт. Роден Край)
Тракийската винарна , Старосел |
В близост до храма, над паркинга виждаме още нещо. Приближавайки се прочитаме, че е гроб на тракийски владетел - гробна камера, която е каменен гроб с двускатен покрив.
Гроб на тракийски владетел, Старосел |
Непосредствено до гроба забелязваме скала, която според нас не е случайна. Но само може да гадаем за какво е използвана от траките...
Знаем за още един храм само на 1,5 километра от тук със запазени колони. Отправяме се на там към могила "Хоризонт". Ще се радваме да дойдете с нас!
No comments:
Post a Comment